تمرینات یوگا آساناها

چند نكته خوب كه بايد قبل از شروع تمرينات يوگا اساناها بدانيد.

حرکات اصلی یوگا (آساناها)

‏Asana يوگا کوششی منظم برای تکامل فردی با توسعهٔ کارائیهای فیزیکی، حیاتی، ذهنی و معنوی است.

تمرینات و حرکات را متناسب با كشش بدن خودانجام دهيد. تقریباً همه می توانند این تمرینات را انجام دهند.

افراد ضعیف با انجام دادن مکرر تمرینها و رعایت نکات آن می توانند خود را به سرعت به وضعیت مناسب تنفسی و انرژی عضلانی برسانند و جهت انجام دادن حرکات اصلی یوگا آماده شوند.

دوره ی ابتدایی یوگا شامل ۶۵تکنیک است.

نرمشها حرکاتی هست که انجام دادن آنها سبب نرم شدن و رفع خشکی و انقباضهای مفاصل و عضلات پرکار بدن می شوند مانند: انگشتان دستها، مچها، آرنجها، بازوها، شانه ها،گردن، انگشتان و کف و مچ پاها، ساقها، زانوها، رانها و لگن و ستون فقرات.

حرکات اصلی یوگا باآسانای یوگا با احتساب ۱۲حرکت سلام به خورشید است که شامل حالات کششی (پشت، جلو، طرفین)، انقباضی (قدرتی، تعادلی، معکوس، پیچشی، مرکب و انبساطی و تنفس شکمی و حالات وانهادگی عمومی (شاوآسانا) می باشد.

چند نکته برای سلامت جویان قبل از تمرین

چنان چه لباسی برای تمرین انتخاب می کنید، لباسی باشد که در آن احساس راحتی کامل بکنید و لذا کاملا گشاد و رنگ لباستان ترجیحاً سفید باشد و جنس آن از مواد شیمیایی مثل نایلون نباشد.

اگر به صورت گروهی کار می کنید، جهت کمک به ایجاد محیط آرام و عاری از موارد جلب توجه که ذهن را از تمرکز باز می دارد لطفاً از استعمال ادکلن، عطر و اسپری خودداری کنید.

حداقل تا سه ساعت قبل از انجام تمرینات یوگا هیچ گونه غذای جامدی میل نفرمایید. (می توانید تا نیم ساعت قبل از تمرین از آب میوه و یا نوشیدنیهای شیرین استفاده نمایید).

نکتهٔ خیلی مهم: آساناهای یوگا با تمرینات ورزشی فرق اساسی دارد و آن این که سه جزء اساسی دارد آرامش، تمرکز و همراهی حرکات با تنفس.

در انجام تمرینات یوگا همیشه به خاطر داشته باشید که ابداً فشار اضافی به خود وارد نیاورید بلکه تا جایی وارد حرکات بشوید که احساس لذت داشته باشید و نه درد.

در یوگا هیچ گاه مسابقه و مقایسه وجود ندارد بلکه اساس کار بر این است که هرکس برای خودش موجود واحدی است با ویژگیهای مخصوص به خود و در مسیر اختصاصی خود قدم برمی دارد و لذا همیشه اول است.

ایده آل ترین حالت انجام تمرینات یوگا، انجام آن روزی دوبار هنگام طلوع و غروب آفتاب در زمان و مکان یکسان و با لباس تمرینات ثابت در محلی که دارای هوای سالم و عاری از دود و گرد و غبار است، می باشد و لذا برای کسب نتیجه ی بهتر سعی کنید تا حد امکان خود را به شرایط نزدیک کنید هیچ گاه تمرینات یوگا را با عجله و از روی اجبار انجام ندهید.

انجام تمرینات یوگا به طرز صحیح به دلایل علمی همیشه باعث ایجاد طراوت و آرامش می شود و لذا آگاه باشید هیچ گاه خود را با غیر اصولی انجام دادن تمرینات خسته نکرده و به خود صدمه نزنید.

مدت انجام تمرینات یوگا حداقل ۴۰دقیقه در روز است و سعی کنید تمرینات را در محلی انجام دهید که هوای ملایم و تمیز داشته باشد.
سعی کنید در طول تمرین چشمهایتان بسته باشد مگر در مواقعی که لازم است برای حفظ تعادل و… چشمها باز باشد. می توانید جهت زیرانداز از یک پتوی دولا یا تشک مخصوص یوگا استفاده کنید.

تمرینات را در محلی انجام دهید که دمای آن ملایم و دارای هوای کافی باشد و در جریان باد یا گرد و غبار و دود نباشد. سعی کنید

تمرینات را با روحیه ی معتدل و صبورانه و افکاری مثبت و امیدوار انجام دهید.

در حین اجرای تمرینات تنفسها آهنگ طبیعی خود را داشته باشند و از حبس تنفس یا نگهداشتن دم خودداری کنید. اگر دچار کسالت یا ناراحتی بارزی هستید قبل از اجرای تمرینات با پزشک خود مشورت کنید.

در این مواقع تمرینات یوگا را انجام ندهید: در هنگام خستگی یا کوفتگی شدید عضلانی، بیماری و تب .

اثرات یوگا بعد از کلاس

 • بهبود فعالیت مغز
 • کاهش سطح استرس
 • افزایش انعطاف بدن

اثر یوگا بعد چند ماه

 • کاهش فشار خون
 • افزایش حجم تنفسی
 • کاهش درد کمر و گردن
 • رهایی از تنش
 • کاهش سطح قند خون برای دیابتی ها
 • بهبود حس تعادل

اثر یوگا بعد چند سال

 • استخوان های محکم
 • وزن سالم
 • کاهش احتمال مبتلا شدن به بیماری قلبی

یوگا چگونه به شما کمک می کند تا جوان تر از سن تان به نظر برسید؟

برای این که با گذشت هر سال بدن و احساستان را در بهترین سطح نگه دارید طوری که همه تعجب کنند، تمرینات یوگا را شروع کنید.

مطالعات نشان داده اند که انجام یوگا یکی از بهترین راه ها برای کند کردن گذر زمان است. این تاثیر فقط به خاطر سرحال ماندن عضلات تان نیست بلکه تمرین منظم یوگا سطح هورمون های جوانی که روند پیری را کند می کنند را بالا می برد.

به گفته دکتر وندا رایت Vonda Wright جراح ارتوپد و نویسنده کتاب “تناسب اندام بعد از 40 سالگی ” با بالا رفتن سن توده عضلانی تان را از دست می دهید –اگر فعالیت نداشته باشید این کاهش عضله 15 درصد در هر دهه خواهد بود. ”

ولی انجام یوگا به علاوه سایر تمرینات قدرتی، چهار یا پنج بار در هفته به کاهش روند از دست دادن عضلات کمک می کند به طوری که یک فرد 60 ساله به اندازه یک فرد 40 ساله توده عضلانی داشته باشد.یعنی 20 سال جوان تر شدن.

یوگا به خصوص با شل شدن عضلات در سنین بالا مقابله می کند. به گفته دکتر جینی لوک Janiene Luke استادیار پوست دانشگاه لومالیندا در کالیفرنیا ” پوست مانند پوششی برای عضلات زیرین است، پس اگر عضلات روی فرم باشند بدنتان محکم تر دیده شده و پوستتان کم تر می افتد. ”

به گفته کریستین مک گی Kristin McGee مربی یوگا در نیویورک، حتی فقط چند دقیقه تمرین در روز می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. می توانید چند حرکت مورد علاقه تان را که با جاذبه زمین مقابله می کنند کنار هم گذاشته و روزانه تمرین کنید. انجام این تمرینات در هر زمان برایتان فوق العاده است.

جهت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید

تمرینات یوگا آساناها
5 از 4 رای

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو