اثر یوگا بر روح و جسم انسان

یوگا ورزشی است که با روح و جان آدمی سر و کار دارد. برای مردمی که از کلافگی ذهنی، خستگی، نگرانی و استرس رنج می برند و به دنبال راهی برای رهایی جسم و روح خود هستند یوگا مسیری نو و راهی لذت بخش است.

در اینجا بخوانید ترجمه ای از یک گفتار برای یوگا و فواید آن:

اگر بخواهیم یوگا را تعریف کنیم، برای آن مردمی که از بیماریها و ناراحتی ها رنج می برند، یوگا به معنی سلامتی است. برای آن مردمی که از کلافگی ذهنی، خستگی، نگرانی و استرس رنج می برند، یوگا به معنی وانهادگی است. برای آنهایی که از عدم تمرکز ذهن در عذابند، یوگا به معنی تمرکز است. برای آنهایی که آرزوی خلاقیت دارند، یوگا به معنی یافتن خلاقیت است. برای آنهایی که آگاه بودن و شناخت شخصیت و طبیعت خفته درون برایشان جالب است، یوگا نوعی خودکاوی است. ما می توانیم تعریف های گوناگونی از یوگا ارائه دهیم، اما باید به جنبه های فیزیکی، روانی و طبیعت روحی هر فرد، توجه داشته باشیم.
تحقیقاتی در بخشهای مختلف جهان، در رابطه با اثرات یوگا روی بدن فیزیکی و مدیریت اختلالات گوناگون انجام شده است. طی این تحقیقات مشخص شد که تمرینات بسیار ساده و پایه ای که به نام آسانا شناخته می شوند، می توانند بسیاری از بیماری ها و ناراحتی های بدن را برطرف کنند. زیرا یوگا همیشه معتقد است که بیماری ها عمدتاٌ ناشی از زندگی بی تحرک است. هنگامی که نحوه زندگی، شروع به اثرگذاری بر عملکرد بدن می کند، پایداری و ایمنی بدن کاهش می یابد.


با تمرین آسانا و پرانایام، شما می توانید ایمنی و نیروی بدنی را دوباره ایجاد کنید، سپس بسیاری از ضعفهای بدنی برطرف شده و بخشهای ضعیف مجدداٌ قوی می شوند. زیرا طی تحقیقات، مشخص شده است که استرس، همواره بر بخش های ضعیف بدن فیزیکی، اثر می گذارد. اگر شما تحت استرس قرار گرفته اید و شش های شما ضعیف هستند، استرس روی شش شما، اثر می گذارد. اگر قلب شما ضعیف است، استرس روی قلب شما، اثر خواهد گذاشت. هریک از ما بطور طبیعی یک بخش یا عضو ضعیف داریم.
البته ممکن است از آن ضعف، آگاه نباشیم. تنها هنگامیکه بخشی تحت تاثیر نحوه زندگی، کار، محیط، تنش های خانواده یا تنش های ذهنی قرار می گیرد، ما بیماری را در بخش ضعیف تجربه می کنیم. این نتیجه ای است که علم پزشکی بدان دست یافته است. بنابراین هنگامیکه یوگا بکارگرفته می شود، اثر درمانی آن در افزایش ایمنی، مقاومت و طاقت سیستم های مختلف بدن، مشخص می شود. امروزه یکی از مهم ترین کاربردهای یوگا، درمان است. مشابه چنین بررسی هایی در کنترل اختلالات ذهنی و روانی انجام شده است. روشهای متفاوتی از کنترل استرس، در یوگا وجود دارد. این برنامه ها نه تنها مردم را هدایت می کنند که چگونه در جامعه زندگی کنند، بلکه آنها را برای سازگاری با سایر شرایط نیز، آموزش می دهند.
یکی از نیازهای اولیه امروزه ما این است که، یاد بگیریم چگونه رها باشیم. خوابیدن رهایی نیست. طبق تعریف یوگا، در خواب ما عمداً و آگاهانه می دانیم که چگونه ذهن و آگاهی با بدن، احساسات، اشیاء و تجربیات واکنش نشان می دهند و به خودمان اجازه نمی دهیم، تنش داشته باشیم. هنگامی که ما به این آگاهی می رسیم اغتشاشات و آشفتگی ها آرام می گیرند.
در یوگا، تجربه رهایی به معنی حرکت از بیرون به درون است، آگاه شدن از درون و متعادل و پایدارماندن.

ترجمه : آتوسا ملکی

برای آشنایی با آساناهای بیشتر اینجا را کلیک کنید.

کانون یوگای حضور در کرج در تلاش است تا با برگزاری کلاسهای یوگا در بالاترین سطح از کیفیت حس خوب زندگی را به شما عزیزان بازگرداند.

مطالب مرتبط

دوره های مراقبه (مدیتیشن)

دوره پرانایام (تمرینات تنفسی)

دوره های یوگا خنده

دوره های یوگا صورت

تمرینات یوگا آساناها

جهت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید

اثر یوگا بر روح و جسم انسان
5 از 2 رای

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو