سلام بر خورشید+تصویر یوگا حضور

سلام بر خورشید+تصویر یوگا حضور

Surya Namaskar
از 2 کلمه :
Surya به معنی خورشید و Namaskarبه معنی سلام و درود تشکیل شده است.

این مجموعه تمارین، ترکیبی از حرکات مختلف انقباضی، کششی، وارونه، قدرتی و تعادلی است که باعث بالا رفتن قدرت و انعطاف پذیری عضلات و ستون فقرات و همچنین باعث سفت شدن عضلات شکمی می شود.

سلام بر خورشید یکی از معروف ترین و مفیدترین تمرینات یوگا، در میان تمام سنین است و به عنوان یک ورزش کامل برای استراحت ذهن، بدن و روح می باشد. همچنین؛ تمرینی است که شدیدا توسط پزشکان جهت بهبود سلامت؛ مانند چاقی، کمبود انرژی و استقامت، استرس و

فرسودگی شغلی توصیه می شود.

قبل از سلام بر خورشید، نباید غذایی خورده شود و توصیه می شود که بین غذا و تمرین حداقل 2 ساعت فاصله باشد. بهترین زمان برای انجام سلام بر خورشید، صبح و عصر می باشد. تمرین صبح، سبب تسکین و آرامش ذهن و بدن می شود و تمرین عصر، بر روی دستگاه گوارش تأثیر

گذار می باشد. سلام بر خورشید
1.ابتدا از حرکت کوه (تاداسانا) شروع می کنیم. در وضعیت کوه می ایستیم و کف دستها را بصورت دعا و نیایش روی هم قرار می دهیم.
گام اول
2. همراه با دم، بازوها را همزمان بالا برده و کف دستها را همچنان بر روی هم می گذاریم.
گام دوم

3.همزمان با بازدم خم شده و کف دستها را بر روی زمین قرار می دهیم.(در این حرکت زانوها نباید خم شود ولی اگر نتوانستید این حرکت را انجام دهید، کمی زانوها را خم کنید تا دستها به زمین برسند.) گام سوم
4. با دم پای راست خود را به عقب می کشیم ، انگشتان پا بر روی زمین هستند و پای چپ خود را در زاویه قائمه نگه داشته و چانه را بالا می آوریم.
گام چهارم
5. نفس را در سینه حبس می کنیم پای سمت چپ را نیز عقب برده و وزن خود را بر روی کف دستها می اندازیم.

گام پنجم

6. همزمان با بازدم، زانوها را خم کرده سپس سینه و پیشانی خود را بر روی زمین گذاشته ، باسن را بالا نگه می داریم و انگشتان پا را خم می کنیم.(هشت نقطه)
گام ششم

7. همزمان با دم ، قسمت جلوی بدن را بالا کشیده و پاها را بر روی زمین پهن می کنیم.(حرکت کبری)
گام هفتم

8. همراه با بازدم با آوردن فشار بر روی دستان باسن خود را بالا می کشیم.
گام هشتم

9. حرکت 4 را دوباره انجام می دهیم با این تفاوت که این بار پای چپ خود را عقب می کشیم و پای راست را بصورت زاویه قائمه جلو نگه می داریم و چانه را بسمت بالا می کشیم.
گام نهم

10. همراه با بازدم، پای عقبی خود را جلو آورده پاها را کنار هم قرار می دهیم و بلند می شویم در این حالت باید کف دستان بر روی زمین باشد.
گام دهم

11. همراه با دم به آرامی بلند می شویم و دستها را بالا آورده و تا آنجایی که می توانیم به عقب خم می شویم.
گام یازدهم
12. در آخر با بازدم به حالت تاداسانا می ایستیم.
گام دوازدهم همانطور که می دانیم برای انجام همه حرکات در یوگا باید از انجام صحیح آن آگاه باشیم تا اثر مطلوب را بر ما بگذارد.
فواید سلام بر خورشید (سوریا ناماسکار )

حرکت سلام بر خورشید مجموعه حرکاتی است که باعث بالا رفتن قدرت و انعطاف پذیری ماهیچه ها و ستون فقرات و همچنین باعث گرم شدن بدن و سفت شدن ماهیچه های شکمی می شود.

تمرین هر روزه تنها ۱۰ دقیقه سلام بر خورشید معادل یک تمرین سبک بدن سازی با تاثیرات هم کاردیو واسکیولار ( تمرینات هوازی سوخت و ساز ) و هم مقاومتی ( مانند کار با وزنه ) همراه است و فواید بسیار فیزیکی و ذهنی را در بر دارد .
فواید فیزیکی :

۱- افزایش گردش خون در سراسر بدن همراه با اکسیژن رسانی بیشتر به قلب و شش ها

۲ـ کشیدگی و تقویت ماهیچه ها و عضلات بدن و افزایش قدرت و انعطاف پذیری آنها
۳ـ پاک سازی کانال های گوارش و دفع بدن و کمک به آنها برای دفع سموم ، این به خصوص با انجام سلام بر خورشید در صبح ها که بدن بعد از یک استراحت طولانی و عدم حرکت به فعال سازی دوباره و دفع سموم احتیاج دارد بسیار موثر است.
۴ـ تحریک کردن و تقویت سیستم غدد درون ریز بدن ( به خصوص غده ی تیروئید که سر دسته و کنترل گر تمام غدد دیگر است.) ۵ـ تقویت اندام های درون شکمی با کشش ، انقباض و انبساط های متناوب که باعث هضم و گوارش بهتر می شود .

۶ـ افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات و کمر

فواید ذهنی و روانی

فواید ذهنی سوریا ناماسکار به مانند مدیتیشن می باشد. می توان آن را مراقبه ی در حال حرکت نیز نامید .

۱ـ افزایش توجه ذهنی و تمرکز

۲ـ کاهش افسردگی ،نگرانی و استرس با پایین آوردن فاکتورهای اساسی آن مانند کورتیزول

۳ـ افزاینده ی سراتونین در نتیجه ایجاد حالت خوب و آرامش و شادی در فرد

۴ـ افزایش هاهنگی ذهن و بدن که به خصوص در افراد با سنین بالا بسیار مفید می باشد

هر چرخه ی کامل سلام بر خورشید بین ۳۰ تا ۴۰ ثانیه طول می کشد . برای لذت بردن از فواید بی شمار آن ، می توانید با انجام روزی ۲بار آن در یک سیکل ۱۲ تایی ، روز خود را با آن آغاز و شب خود ٰرا با انجام این تمرینات مفید به پایان برید.
بعد از انجام ۱۲ بار سری کامل سوریا ناماسکار به آرامی به حالت شاواسانا دراز کشیده و بین ۵ تا ۱۰ دقیقه در حالت ریلکس کامل استراحت کنید
•موانع و محدودیت :
در صورتیکه با انجام این تکنیک دچار تـب، جـوش و التهابـات پوستی پیش آمد، فورا از تمرین
دست بکشید. علت چنین حالتی، وجود سموم زیاد در بدن می باشد.
فشار خون بالا و پایین و بطور کلی
افرادی که دچار بیماری های قلبی هستند.
دوران پریود و بارداری
فتق

ناراحتی ها حاد در کمر و ستون فقرات

سلام بر خورشید+تصویر یوگا حضور
5 از 2 رای

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو